باربیکیو

آیا پخت غذا با باربیکیو سرطان زا است؟

آیا پخت غذا با باربیکیو سرطان زا است؟

پخت غذا با باربیکیو

اگر علاقه دارید غذای خود را بیرون از خانه بپزید می توانید از باربیکیو استفاده کنید. باربیکیو ها امروزه در بازار مدل های مختلفی دارند. که بسته به نوع نیاز و سلیقه خود می توانید خریداری نمایید. غذاهایی که بر روی باربیکیو پخته می شوند بدون شک مزه و طعم لذیذی به خود میگیرند. ولی غذاهایی که در اجاق گاز پخته می شوند چنین مزه ای را ندارند. از مزایای پخت غذا با باربیکیو می توان به خشک نشدن گوشت، ایجاد مزه لذیذ در غذا اشاره کرد.

انواع دستگاه باربیکیو

 • باربیکیو ذغالی: مواد غذایی که بر روی باربیکیو ذغالی درست می شود بسیار مزه خوبی به غذای شما می دهد. این نوع از باربیکیو ها مواد غذایی را به آرامی می پزد.
 • باربیکیو گازی: این نوع از باربیکیو بسیار مناسب برای آپارتمان و خانه میباشد. باربیکیو گازی به علت اینکه به راحتی تمیز می شود بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفته است.
 • باربیکیو برقی: در این نوع از باربیکیو ها نیازی به زغال نیست. تنها باید باربیکیو خود را نزدیک به پریز برق بگذارید. این نوع از باربیکیو ها قابلیت جابجایی دارند و برای مصرف خانگی مناسب هستند.
آیا پخت غذا با باربیکیو سرطان زا است؟

انواع دستگاه باربیکیو

آیا استفاده از باربیکیو سرطان زا است؟

پخت غذا با باربیکیو برای سلامتی انسان خطرناک نیست. بلکه باعث ایجاد یک فرایند غذایی مناسب می شود. ولی در صورتی که درست از این دستگاه استفاده شود. در پخت غذا مهم است که بیش از حد آنها را روی حرارت قرار ندهیم. مواد خوراکی شما باید با گرمای ذغال درست شود نه با تماس مستقیم با آتش. سعی کنید پس از هر بار استفاده از دستگاه آن را به طور کامل تمیز نمایید. در مواقع استفاده دقت کافی را داشته باشید. چرا که در صورت سهل انگاری ممکن است سلامتی شما به خطر بیافتد. دستگاه باربیکیو باعث می شود طعم و مزه غذا شما بسیار لذیذ و خوشمزه باشد.

نکات مهم در استفاده از باربیکیو

دستگاه باربیکیو نیز مانند تمامی دستگاه های دیگر یک سری نکاتی را به همراه دارد. که با انجام این نکات به خوبی می توانید از باربیکیو خود استفاده کنید و غذای خوشمزه ای را میل نمایید.

 • قبل از استفاده از باربیکیو همه چیز را بررسی نمایید که باربیکیو درست در جای خود قرار گرفته باشد. همچنین کنترل کردن گاز.
 • فاصله خود با دستگاه را رعایت کنید تا مشکلی برایتان ایجاد نشود. سعی کنید باربیکیو را جای مناسب و صافی قرار دهید تا خطری برای کسی ایجاد نکند.
 • دستگاه را دور از دسترس بچه ها قرار دهید.
 • به هیچ عنوان از مواد قابل اشتعال بر روی باربیکیوی خود استفاده نکنید.
 • در هنگام پخت غذا با باربیکیو دقت داشته باشید آن را رها نکنید. در حین استفاده و بعد از استفاده حواستان به باربیکیو باشد.
 • پس از استفاده حواستان باشد باربیکیو را جابه جا نکنید صبر کنید تا به طور کامل خاموش و سرد شود.
آیا پخت غذا با باربیکیو سرطان زا است؟

نکات مهم در استفاده از باربیکیو

پخت غذای سالم با باربیکیو

پختن غذا روی باربیکیو اگر به طور صحیح انجام شود برای سلامتی ضرری ندارد. بلکه می تواند مفید هم باشد. برای پختن گوشت بر روی باربیکیو سعی کنید گوشت نازک را انتخاب کنید. چرا که نازک بودن گوشت سالم تر است. بهتر است در کنار غذا خود از سبزیجات نیز استفاده کنید. سبزیجات به دلیل داشتن ویتامین های لازم به شدت توصیه می شود. غذا های خود را زیاد بر روی حرارت قرار ندهید. چرا که پختن بیش از حد غذا باعث ایجاد سرطان می شود. باربیکیو خود را پس از هر بار استفاده حتما تمیز نمایید. چرا که تکه هایی از غذا روی باربیکیو باقی می ماند که در صورت تمیز نکردن باعث ایجاد مواد سرطان زا در غذای شما می شود.

برای پخت غذا با باربیکیو حتما غذاهای خود را خوب بپزید و حواستان به درجه حرارت باشد. سعی کنید از فویل در غذاهای خود استفاده کنید. یکی از بهترین راه برای غذایی سالم استفاده از فویل می باشد. توجه داشته باشید که از چربی خیلی کم استفاده کنید و چربی بر روی مواد غذایی خود را حتما جدا کنید. مواد غذایی گوشت خود را قبل از پختن طعم دار نمایید. که می توانید از انواع سس ها، ادویه ها و … برای طعم دار کردن استفاده کنید. سعی کنید مواد غذایی مثل گوشت و ماهی را قبل از پختن تکه تکه کنید تا در هنگام پختن به طور کامل خوب پخته شوند.  غذای شما نباید بر روی حرارت مستقیم پخته شود. چرا که باعث ایجاد سرطان می شود. توجه کردن به توصیه ها برای پخت غذا با باربیکیو باعث می شود غذای شما به شکل سالم پخته شود و برای سلامتی شما خطرناک نباشد و همچنین منجر به سرطان نشود.

آیا پخت غذا با باربیکیو سرطان زا است؟

پخت غذای سالم با باربیکیو

سخن پایانی

در این مطلب همانطور که گفته شد پخت غذا با باربیکیو اگر به طور صحیح از آن استفاده شود سرطان زا نخواهد بود. تنها نکته ای که باید به آن توجه کرد یادگیری درست پختن غذا بر روی باربیکیو است. که شامل زیاد نپختن غذا، دقت داشتن در تمیز کردن باربیکیو و … می باشد. باربیکیو نیز بسته به نوع نیاز و با در نظر داشتن محل قرار گیری آن مدل های مختلفی دارد. که شما می توانید به راحتی باربیکیو مورد نیاز خود را خریداری نمایید و از غذای خود لذت ببرید.

سوالات متداول پخت غذا با باربیکیو

 1. برای اینکه غذایی سالم داشته باشیم چه نکاتی باید در استفاده از باربیکیو انجام دهیم؟
  برای اینکه غذای شما سالم باشد و باعث ایجاد مسمومیت و یا حتی سرطان نشود باید نکاتی از قبیل استفاده از فویل، استفاده از سبزیجات در کنار غذا، نپختن بیش از حد غذا و تمیز کردن باربیکیو را رعایت کنید.
 2. استفاده از کدام نوع باربیکیو برای خانه مناسب تر است؟
  باربیکیو مدل های مختلفی دارد. که با در نظر گرفتن محل قرارگیری آن می توانید خریداری نمایید. باربیکیو گازی برای خانه مناسب تر است اما می توانید از باربیکیو زغالی و برقی نیز استفاده کنید.
 3. در هنگام استفاده از باربیکیو چه نکات ایمنی را باید رعایت کنیم؟
  قبل از استفاده از باربیکیو مطمئن شوید که درست در سر جای خود قرار گرفته. فاصله خود را با باربیکیو رعایت کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید. در هنگام استفاده، حواستان به باربیکیو باشد که آن را رها نکنید و به هیچ عنوان از مواد قابل اشتعال استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + چهار =