باربیکیو

آموزش تمیز کردن باربیکیو

تمیز کردن باربیکیو

تمیز کردن باربیکیو

هر وسیله ای که با آن غذا طبخ می شود، بعد از آشپزی کثیف می شود. روغن، مواد اضافی، پودر غذاها و … از آلودگی هایی می باشد که بر روی وسایل پخت و پز بعد از آشپزی باقی می ماند. در آشپزی کردن با باربیکیو هم به همین صورت است. پس شما بعد از آشپزی با باربیکیو، نیاز به تمیز کردن باربیکیو خود دارید. اما این وسیله را مانند دیگر وسایل آشپزی نمی توان با کف و آب شست. پس باید روش پاک کردن آلودگی ها از باربیکیو را بلد باشید. در این مطلب آموزش از بین بردن آلودگی ها از روی باربیکیو بدون آسیب دیدن آن را توضیح داده ایم. شما با آموزش دیدن از این صفحه، به راحتی باربیکیو خود را بعد از هر بار آشپزی پاکیزه می کنید.

تمیز کردن باربیکیو

آموزش تمیز کردن باربیکیو

قسمت های مورد نیاز شست و شو

اگر شما قصد تمیز کردن باربیکیو خود را دارید، باید بدانید که کدام قسمت های این وسیله، نیاز بیشتری به شست و شو دارند. اما باربیکیوهای مدل ذغالی، به نسبت به باقی مدل های باربیکیو بیشتر نیاز به شست و شو دارند. زیرا خود ذغال آلودگی زیادی تولید می کنند. در نهایت، قسمت های باربیکیو که نیاز به شست و شو دارند بیشتر صفحه گریل، سینی ، محفظه ذغالی و بدنه باربیکیو می باشند. زیرا این قسمت ها بیشتر در معرض آلودگی قرار می گیرند.

وسایل مورد نیاز برای از بین بردن آلودگی ها

از آنجا که تمیز کردن برخی قطعات این وسیله سخت می باشد، به وسایل زیادی برای این کار نیاز دارید. وسایلی که برای تمیز کردن باربیکیو نیاز دارید عبارت اند از:

 • سرکه
 • کاردک
 • آب داغ
 • دستمال
 • دستکش
 • برس سیمی
 • جوش شیرین

  وسایل تمیز کردن باربیکیو

  وسایل مورد نیاز تمیز کردن باربیکیو

تنها با این وسایل ساده، به راحتی می توانید هر زمان که باربیکیو شما آلوده شد آن را پاکیزه کنید. اما باید بدانید که این وسایل برای شست و شو کدام قسمت ها انجام می شود.

تمیز کردن سینی و صفحه باربیکیو

اول از هر مورد دیگری یادتان باشد برای تمیز کردن باربیکیو همیشه دستکش بر دست خود داشته باشید. برای تمیز کردن این قطعات یک مایع شوینده ای از آب داغ، جوش شیرین و سرکه تهیه کنید. سپس برای قطعاتی که امکان دارد از وسیله جدا شود مانند سینی و صفحه را از باربیکیو جدا می کنیم. بعد از آن به مدت 20 الی 25 دقیقه این قطعات را داخل این محلول قرار دهید. بعد از گذشت این زمان، قطعات را از محلول شوینده بیرون آورید. سپس به این قطعات برس سیمی بکشید تا تمام چربی ها و آلودگی از بین برود.

البته یک نکته مهم این است که در برخی از مدل ها، صفحه گریل جدا نمی شود. در این موارد باید باربیکیو مدت زیادی خاموش باشد تا صفحه کاملا خنک باشد. سپس یک دستمال تمیز را به محلول آغشته کنید و روی صفحه باربیکیو بکشید سپس از برس سیمی استفاده کنید.

پاک کردن محفظه ذغالی

پاک کردن این مورد فقط مختص به باربیکیوهای ذغالی می باشد. زیرا شما ذغال های خود را در محفظه آن قرار می دهید. آن محفظه پس از مدتی آلوده می شود. تمیز کردن باربیکیو ذغالی مهم می باشد ولی محفظه آن ضرورتی ندارد. اما اگر شما می خواهید همه قطعات پاکیزه باشند، روش تمیز کردن این قطعه را هم گفته ایم.

برای این کار در ابتدا باید تمام ذغال ها، خاکستر ها و … را از محفظه درون یک پلاستیک زباله خالی کنید. سپس موادی که به این قطعه چسبیده را باید با کاردک جدا کنید. سپس چنانچه مایل به تمیز کردن این قطعه هستید می توانید با برس سیمی یا سیم ظرفشویی به همراه مایع شوینده آن را تمیز کنید.

پاک کردن محفظه

پاک کردن محفظه ذغالی

از بین بردن آلودگی های بدنه باربیکیو

شاید ساده ترین قسمت تمیز کردن باربیکیو، بدنه آن می باشد. زیرا بدنه این دستگاه را می توان مانند دیگر وسایل تمیز کنید. برای این کار فقط نیاز به یک دستمال و ماده شوینده دارید. کافی است که فقط دستمال را با ماده شوینده آغشته کنید و محکم بر روی بدنه بکشید. این گونه به راحتی باربیکیو خود را تمیز می کنید.

جمع بندی

باربیکیو مانند هر وسیله پخت و پز دیگری کثیف می شود و نیاز به شست و شو دارد. اما برای شست و شو قطعات باربیکیو نیاز به وسایل مختلفی دارید. شما با این وسایل می توانید نسبت به تمیز کردن باربیکیو و قطعات آن اقدام کنید. همچنان باید دقت داشته باشید که برای از بین بردن آلودگی قطعات این دستگاه باید نکات مختلفی را رعایت کنید تا برای دستگاه مشکلی پیش نیاید.

سوالات متداول

 1. برای تمیز کردن باربیکیو به چه وسایلی نیاز داریم؟
  برای تمیز کردن این دستگاه به وسایلی همچون کاردک، دستمال، سرکه ، جوش شیرین، آب داغ، برس سیمی و … نیاز دارید.
 2. کدام قسمت های باربیکیو بیشتر نیاز به شست و شو دارند؟
  صفحه گریل، سینی، محفظه ذغالی و بدنه قسمت های مختلف باربیکیو می باشد که بیشتر در معرض آلودگی قرار می گیرند و نیاز بیشتری به تمیز کردن دارند.
 3. کدام مدل باربیکیو بیشتر نیاز به شست و شو دارد؟
  از آنجا که ذغال باعث آلودگی و کثیفی می شود، باربیکیوهای ذغالی نیاز بیشتری به شست و شو دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هجده =