باربیکیو

انتخاب ذغال برای باربیکیو

انتخاب ذغال برای باربیکیو

انتخاب ذغال برای باربیکیو ذغالی

برای پخت غذا با انواع باربیکیو، به لوازم جانبی مختلفی نیاز دارید. به طور مثال برای باربیکیو گازی حتما به یک کابل برق نیاز دارید. در باربیکیوهای ذغالی هم به همین صورت است. یکی از وسایل مورد نیاز در باربیکیو ذغالی، خود ذغال است. ذغال وظیفه حرارت دادن به مواد غذایی و پختن آن ها را دارد. اما نکته مهم در این مورد، انتخاب ذغال برای باربیکیو است. اگر شما هم از باربیکیو ذغالی استفاده می کنید، باید مدل ذغالی را که استفاده می کنید را بشناسید. زیرا ذغال های متفاوتی وجود دارد. شناخت این ذغال ها به بهتر پخته شدن، سریعتر آماده شدن، نسوختن و … غذای شما کمک می کند. پس ما در این مطلب انواع ذغال و کیفیت آن ها را بازگو کرده ایم تا شما با بهترین ذغال غذای خود را کباب کنید.

ذغال باربیکیو

ذغال باربیکیو ذغالی

انواع ذغال برای پخت غذا

همانطور که اشاره کردیم در هنگام انتخاب ذغال برای باربیکیو باید به مدل ذغال انتخابی دقت کنید. اما اگر نمی دانید که چه مدل ذغال هایی برای پخت غذا با باربیکیو مناسب است؛ ما آن ها را معرفی کرده ایم. انواع ذغال عبارت اند از:

 • ذغال لیمو:
  بدون تردید همه افراد تا به حال اسم این ذغال را شنیده اید. ذغال لیمو از سوخته شدن چوب درخت های میوه ای همچون بلوط، سیب، انجیر و به خصوص لیمو به دست می آید. یک دلیلی که این ذغال بسیار پر استفاده می باشد، ملایم و هموار سوخته شدن تمام ذغال ها می باشد. یک مورد دیگر از خصوصیات خوب این ذغال هم کم دود و بو بودن آن ها می باشد.
 • ذغال فشرده:
  ذغال فشرده می تواند دیگر انتخاب ذغال برای باربیکیو ذغالی شما باشد. این مدل ذغال تکه های ریز چوب، ذغال و کاه به دست می آید. این مدل ذغال کیفیت پایین تری نسبت به ذغال لیمو دارد. اما یک نکته مثبتی که دارد، قیمت پایین تر آن است. دیگر ویژگی مهم در این مدل این است که آسیب کمتری نسبت به ذغال لیمو به طبیعت می رساند.
ذغال فشرده

ذغال فشرده با کیفیت

این دو مدل ذغال می تواند بهترین گزینه برای باربیکیو ذغالی شما باشد. حال بستگی به سلیقه خود می توانید مدل ذغال خود را انتخاب کنید.

شناخت ذغال با کیفیت

انتخاب مدل ذغال برای خوب آماده شدن غذا کافی نیست. زیرا همین مدل ها، کیفیت های مختلفی دارند. شما باید دقت داشته باشید در زمان انتخاب ذغال برای باربیکیو ذغالی بهترین کیفیت آن را انتخاب کنید. یک ذغال خوب دارای ویژگی های زیر است:

 • دمای زیادی از خود تولید کند.
 • خاکستر زیادی به وجود نیاورد.
 • موقع آشپزی دود و بو زیادی تولید نکند.
 • مشکی، پررنگ، حجیم، براق و بدون ترک باشد.
 • در زمانی که می شکند، یک صدایی به مانند صدای فلز شنیده شود.
 • سریعا خاموش نشود. به طوری که بدون کمک با بادبزن هم بتواند هنوز روشن بماند.

اگر در زمان انتخاب ذغال برای باربیکیو ذغالی خود به این موارد دقت کنید، می توانید بهترین ذغال ها را داشته باشید. این گونه غذا خود را به خوبی کباب می کنید.

ذغال لیمو

ذغال لیمو خوب

نگهداری از ذغال

حواستان باشد که اگر در هنگام آشپزی، مقداری ذغال باقی ماند، باید آن را در شرایط درستی نگهداری کنید. زیرا اگر در شرایط نامناسبی از ذغال نگهداری کنید، باعث از دست رفتن خاصیت ذغال می شود. این گونه ذغال خاصیت شعله ور شدن خود را از دست می دهد. اگر ذغال ها را در شرایط مناسب نگهداری کنید، برای آشپزی بعدی دیگر نیازی به انتخاب ذغال برای باربیکیو ذغالی خود ندارید. زیرا می توانید از همان قبلی ها استفاده کنید. اما ذغال ها را باید در شرایط خشک و سرد نگهداری کنید تا خاصیت خود را از دست ندهند.

جمع بندی

شما برای آشپزی با هر وسیله ای، نیاز به وسایل جانبی مختلفی دارید. هرچقدر این وسایل جانبی با کیفیت تر باشند، غذاها هم با کیفیت و حوصله بیشتری کباب می شوند. در باربیکیو ذغالی هم به همین منوال می باشد. اگر در زمان انتخاب ذغال برای باربیکیو ذغالی، بهترین مدل ذغال را انتخاب کنید، غذاهای خود را با بهترین کیفیت طبخ می کنید. پس باید در هنگام خرید به مدل رنگ، مقدار بو، دود، میزان روشن ماندن و … دقت کنید تا بهترین ذغال را انتخاب کنید.

سوالات متداول

 1. انواع ذغال برای پخت غذا با باربیکیو کدام مدل ها می باشد؟
  ذغال های لیمو و فشرده دو مدل از ذغال های موجود می باشند که برای کباب کردن غذاها با باربیکیو ذغالی انتخاب مناسبی هستند.
 2. در هنگام انتخاب ذغال برای باربیکیو باید به چه نکاتی توجه کرد تا ذغال با کیفیتی داشته باشیم؟
  بدون دود و بو بودن، داشتن حرارت زیاد، تولید خاکستر کم، پررنگ، براق، بدون ترک، روشن ماندن طولانی و … از ویژگی های یک ذغال با کیفیت می باشد.
 3. ویژگی های ذغال لیمو برای کباب کردن غذا ها چیست؟
  دود و بو کم، ملایم و هموار سوخته شدن، تولید حرارت زیاد و … از دیگر ویژگی های ذغال لیمو برای آشپزی با باربیکیو و کباب کردن غذا ها می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =